"Nici eu si nici colegii mei nu muncim pe gratis. Profitul o sa fie un pic mai tarziu" 
Ana Maria TULUC - Presedintele Asociatiei Profesionale a Mediatorilor Transilvania-Sibiu
 
Ana Maria Tuluc, presedintele Asociatiei Profesionale a Mediatorilor Transilvania-Sibiu, sustine, intr-un interviu acordat Avocatura.com, ca au aparut deja primele cazuri concrete de mediere si ca piata este din ce in ce mai atractiva. Tuluc mai spune ca in momentul de fata veniturile din mediere sunt destul de mici, dar afacerea promite. In privinta relatiei cu avocatii, Ana Maria Tuluc spune ca treptat se formeza parteneriate de tip avocat-mediator, in ciuda unor mici tensiuni si rezerve de moment.

Dupa data de 15 februarie si intrarea in vigoare a Noului Cod de Procedura Civila telefoanele mediatorilor din Sibiu au inceput sa sune tot mai des, apelanti fiind clienti, dar mai ales avocati, medierea intrand treptat in drepturi. "Au aparut primele cazuri de mediere si intr-adevar, telefoanele suna mult mai des de la 15 februarie incoace. In aceasta perioada chiar si colegii avocati au inceput sa se intereseze mai serios de mediatori cu care sa inceapa sa lucreze. Mediere a existat si inainte de 15 februarie dar dupa aceasta data in mod clar interesul este mai mare. Pentru inceput vorbim despre procese-verbale de informare-mediere, de care este nevoie pentru a se putea continua procedurile in instanta. Se dezvolta o piata a medierii si vor fi clar si cazuri numeroase de mediere”,a declarat Ana Maria Tuluc.

Parteneriate si tensiuni

Presedintele Asociatiei Profesionale a Mediatorilor Transilvania - Sibiu spune ca pe piata se formeaza treptat parteneriate intre avocati si mediatori, intelegeri din care ambele parti au de castigat. "Este normal sa apara parteneriate avocat-mediator si invers, in ideea in care o atmosfera tensionata intre mediatori si avocati nu este in ajutorul nimanui. Noi, ca mediatori, avem nevoie de ei si ei, ca avocati, au nevoie de noi. Parteneriatele probabil ca se vor inmulti, dar ce este important pentru un avocat este sa stie ca prin mediere poate rezolva problema clientului mult mai repede, iar noi ne bucuram de prezenta avocatului pentru ca ne faciliteaza oarecum munca.

Inaintea procedurii de mediere avocatul ii explica clientului ca in instanta se va intampla asta, iar daca ne impacam se poate intampla altfel. Avocatii ne ajuta prin prezenta lor, ne ajuta cu acordul de mediere – sa fie intocmit corect si de colegii mediatori care nu sunt juristi -  si eu zic ca este un castig de ambele parti”,a explicat, pentru Avocatura.com, Ana Maria Tuluc.

Pe de alta parte, presedintele APMT Sibiu recunoaste ca exista si unele mici neintelegeri, adesea cauzate de retinerile avocatilor in legatura cu mediatorii care provin din alte profesii si nu au studii juridice. "Nu stiu daca exista tensiuni, mai degraba colegilor avocati le este teama de posibilitatea ca meditorii sa nu fie suficient de bine pregatiti si sa nu ingreuneze procedura in loc sa o ajute. Faptul ca mediatorii provin si din alte profesii si nu toti au studii juridice este principala abordare a lor.

Ei spun ca daca mediatorul nu este jurist o sa ne incurce in redactarea acordului, sau poate sa permita o mediere in care, nedandu-si seama, sa se intample o chestie ilegala, sau neconforma cu legea. Eu din acest motiv spun ca ne bucuram de prezenta avocatilor in mediere, ca avocati ai partilor, si ii asiguram ca noi avem oameni foarte calificati si nu vor exista dificultati”, mai spune Ana Maria Tuluc.

Reactii pozitive din partea oamenilor

Cele mai multe persoane care ajung in instanta si trebuie sa treaca mai intai pe la mediator au o reactie pozitiva fata de noua procedura. Ana Maria Tuluc spune ca oamenilor le place faptul ca le sunt ascultate punctele de vedere si ca pot avea o contributie la procesul de justitie. "Am primit un feed-back extraordinar de bun de la oamenii care aud de mediere si vin sa se intereseze despre ce este vorba. In general oamenii sunt foarte incantati de faptul ca isi pot rezolva o problema mai repede decat in instanta. In principal acesta este lucrul care ii arde, oricare ar fi conflictul, litigiu de munca, orice alteceva, oamenii vor se scape repede, spre deosebire de instanta, unde se imparte problema in doua sau se acorda dreptatea intr-o parte si asa ramane.

Medierea spune ca impartim problema in functie de nevoile noastre. Si amanoi plecam impacati. Omul pleca cu idee ca <>. In concluzie, medierea incepe sa functioneze, iar la Sibiu asociatia noastra si membrii nostri sunt pregatiti sa preia cazurile. Sunt in acest moment 37 de membri cu toate formalitatiile indeplinite si mai avem inca 15 membri care au dosarele la consiliu pentru autorizare”a mai declarat Ana Maria Tuluc.

Exista insa si personae care au unele retineri in privina mediatorilor, cei mai multi plangandu-se de lipsa timpului necesar pentru efectuarea unor vizite la mediator."Este si o problema cu informarea in mediere. Sunt si oameni care o vad ca pe o corvoada in plus, ceva de genul <>. La noi nu se pot trimite avocatii. Dimpotriva, trebuie sa vina partea implicata in proces. La inceput, la primul contact, se simte o retinere, dar profesia de mediator este o profesie liberala, ne putem plia pe programul partii si cand ajung in birou sunt oameni care spun ca e interesant dar nu pentru ei, si sunt oameni care spun ca n-au nimic de pierdut, ca oricum primesc un termen lung in instanta”, concluzioneaza Ana Maria Tuluc.

Se poate trai din mediere

Niciun mediator nu s-a apucat de cursuri costisitoare si exmene temeinice fara sa ia in cosiderare si partea financiara. Ana Maria Tuluc este de parere ca piata urmeaza a se dezvolta foarte mult in acest sens si ca beneficiile materiale nu vor intarzia sa apara. "Evident ca nici eu si nici colegii mei nu muncim pe gratis. Clar avem onorarii. Intr-adevar, este o piata la inceput, si ca orice afacere in sistem privat necesita foarte multe investitii pentru inceput, daca vrei sa te pregatesti intr-un cadru bun. Profitul va fi un pic mai tarziu. Dar este o piata care se misca, este o meserie care incepe sa se miste, este foarte ofertanta, foarte diferita de la un caz la altul si atractiva. Pentru inceput insa este clar ca nu vorbim despre profituri extraordinar de mari”, a mai spus Ana Maria Tuluc.

Despre Asociatia Profesionala a Mediatorilor Trasilvania-Sibiu

Asociatia Profesionala a Mediatorilor Transilvania are 37 de membri si doua sedii in Sibiu. Membrii nu sunt obligati sa-si deschida birouri individuale, asociatia oferindu-le acestora propriile spatii.

Periodic asociatia organizeaza o serie de evenimente la nivel de Sibiu si sudul Transilvaniei pentru promovarea profesiei de mediator, precum conferinte, work-shop-uri si programe de formare continua. Asociatia colaboreaza si cu alti mediatori, avocati, notari publici, executori judecatoresti, experti judiciari, precum si traducatori de limba germana, engleza si franceza.

Autor: Ana Maria TULUC - Mediator Sibiu
Presedintele Asociatiei Profesionale a Mediatorilor Transilvania-Sibiu

Nota Personala:
Felicitari doamnei Ana Maria TULUC pentru initiativele si sprijinul acordat mediatorilor din cadrul asociatiei profesionale pe care o conduce.
Este un exemplu pentru asociatiile profesionale in domeniul.

Pentru a lasa un comentariu va rugam sa va inregistrati

Go to top